Serwery Dell PowerEdge R7715 – nowe i poleasingowe

Konfiguratory serwerów

Dell PowerEdge R7715
G17
Dell PowerEdge R7715
Dell PowerEdge R7715
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 20

Ustaw kierunek rosnący
na stronę

Dell PowerEdge R7715 to jednoprocesorowy serwer rack 2U z procesorem AMD EPYC 9005 (do 160 rdzeni), 24 slotami DDR5 (do 6 TB RAM) i do 8 slotami PCIe Gen5 x16. Wybierasz go wtedy, gdy potrzebujesz mocy dużego serwera, ale nie chcesz płacić za drugie gniazdo. W gamie serwerów Rack Dell 17. generacji to platforma, na której zmieścisz wirtualizację, bazy SQL, storage i karty GPU.

Dell PowerEdge R7715 – co to za serwer i dla kogo powstał?

Nazwę czytamy po kolei. R to rack, pierwsza 7 to klasa 2U z dużymi możliwościami rozbudowy, druga 7 to 17. generacja Dell PowerEdge, 1 to jedno gniazdo procesora, a 5 to platforma AMD. Dwa procesory w tej samej obudowie dostaniesz w Dell PowerEdge R7725.

Dell opisuje R7715 jako maszynę do ogólnych obciążeń korporacyjnych: hurtowni danych, e-commerce, baz danych, obliczeń HPC i storage definiowanego programowo (więcej w karcie produktu Dell i recenzji StorageReview). Jeden procesor oznacza mniej kompromisów przy rozkładaniu maszyn wirtualnych i prostszy rachunek licencyjny niż przy dwóch gniazdach.

Najczęściej spotykamy go u firm, które wyrosły z pojedynczego serwera Tower albo z dwóch starych maszyn z 14. generacji Dell i chcą skonsolidować całe środowisko na jednym sprzęcie.

Do czego sprawdzi się serwer Dell R7715 w firmie?

Zależy, który wariant procesora wybierzesz, ale cztery scenariusze widzimy najczęściej.

Wirtualizacja. 160 rdzeni i do 6 TB RAM w jednym gnieździe pozwalają uruchomić dziesiątki maszyn wirtualnych bez dokładania drugiego serwera. Sprawdzi się tu zarówno serwer do VMware, jak i serwer do Proxmox, a pod Hyper-V dobierzesz oprogramowanie Microsoft w tej samej wycenie.

Bazy danych i ERP. Wariant EPYC 9175F z taktowaniem 4,2 GHz i 512 MB cache to propozycja dla serwerów do Microsoft SQL Server oraz systemów takich jak Comarch Optima, Enova365 czy SAP. Baza lubi wysokie MHz, a nie setki wolnych rdzeni.

CI/CD i kontenery. Duża liczba rdzeni to paliwo dla buildów. Jeśli zespół developerski czeka na pipeline'y, zajrzyj do serwerów do CI / CD.

AI i GPU. Sloty PCIe Gen5 w wariantach dual-width full-length przyjmą duże akceleratory, więc R7715 może pracować jako serwer do AI z kartami graficznymi do inference i mniejszych modeli.

Procesor w serwerach Dell PowerEdge R7715 – EPYC 9175F czy EPYC 9845?

Dell dopuszcza w R7715 jeden procesor z serii EPYC 9005 do 160 rdzeni, dlatego w ofercie masz dwa skrajne warianty. Różnica między nimi to nie „szybszy i wolniejszy”, tylko dwa zupełnie różne charaktery.

Parametr

AMD EPYC 9175F

AMD EPYC 9845

Rdzenie

16

160

Taktowanie bazowe

4,2 GHz

2,1 GHz

Cache L3

512 MB

320 MB

TDP

320 W

390 W

Kontroler RAID w ofercie

PERC H965i

PERC H975i

Wybierz, gdy

baza SQL, ERP, aplikacje wrażliwe na częstotliwość, licencje per rdzeń

wirtualizacja, kontenery, CI/CD, SDS, wiele równoległych obciążeń

Skutek biznesowy

szybsza odpowiedź pojedynczych zapytań, niższy koszt licencji

więcej maszyn wirtualnych na jednym gnieździe, mniej serwerów w szafie

Warto wiedzieć: Windows Server, SQL Server i oprogramowanie do wirtualizacji bardzo często licencjonuje się per rdzeń. 160 rdzeni to ogromna moc, ale też potencjalnie ogromny rachunek za licencje, jeśli obciążenie nie wykorzysta tych rdzeni. Dlatego pod bazę danych sięgamy po 16 szybkich rdzeni, a pod konsolidację VM po 160. Szerszy przegląd znajdziesz w kategorii procesory AMD EPYC.

Ile RAM w serwerze Dell R7715 i dlaczego liczą się kanały pamięci?

Procesor w R7715 ma 12 kanałów pamięci, a płyta 24 sloty DDR5 RDIMM (do 6 TB, tylko pamięci rejestrowane ECC). Sama pojemność to połowa historii. Druga połowa to liczba kanałów, które faktycznie zapełnisz.

Konfiguracja z oferty

Moduły

Zajęte kanały

Co to oznacza

32 GB

2x16 GB

2 z 12

Minimum. Duża część przepustowości leży odłogiem.

64 GB

4x16 GB

4 z 12

Wejście dla małych środowisk.

128 GB

4x32 GB

4 z 12

Pojemność OK, przepustowość ograniczona.

256 GB

8x32 GB

8 z 12

Dobry kompromis cena do wydajności.

512 GB

8x64 GB

8 z 12

Duże bazy i gęsta wirtualizacja.

Pełna przepustowość

12 modułów

12 z 12

Do 5200 MT/s przy jednym module na kanał.

1DPC i 2DPC – dwa skróty, które wpływają na wydajność

1DPC to jeden moduł na kanał, 2DPC to dwa moduły na kanał. Według danych dystrybutorów platformy R7715 pracuje z pamięcią do 5200 MT/s przy 1DPC i do 4000 MT/s przy 2DPC. Więcej modułów daje więcej pojemności, ale kosztuje taktowanie.

Z naszego doświadczenia wynika, że konfiguracje 32 i 64 GB kupuje się z myślą o późniejszej rozbudowie. To rozsądne, ale przy bazach i wirtualizacji lepiej od razu zaplanować obsadzenie wszystkich 12 kanałów, nawet mniejszymi modułami. Jeśli chcesz taką konfigurację, napisz do nas. Szczegóły doboru pojemności opisaliśmy w poradniku ile RAM w serwerze firmowym, a gotowe moduły znajdziesz w kategorii pamięci RAM RDIMM. Przy obecnych cenach DDR5 każdy zbędny moduł boli, więc dobór liczy się podwójnie.

Dyski i RAID w Dell PowerEdge R7715 – ile miejsca naprawdę dostaniesz?

Konfiguracje w ofercie mają 16 zatok 2,5 cala i sprzętowy kontroler z rodziny kontrolerów RAID Dell. Najczęściej wygląda to tak: 2 dyski SSD SATA (480 lub 960 GB) w RAID 1 na system i 8 dysków SSD SAS 12G po 3,2 TB na dane. Razem 25,6 TB surowej pojemności.

Poziom RAID

Pojemność użytkowa

Tolerancja awarii

Zastosowanie

RAID 10

12,8 TB

1 dysk w każdej parze

bazy danych, maszyny wirtualne

RAID 6

19,2 TB

2 dyski w grupie

archiwum, backup, duże wolumeny

RAID 5

22,4 TB

1 dysk w grupie

dane z przewagą odczytu



Mini-kalkulacja: osiem dysków po 3,2 TB

RAID 10: 8 dysków tworzy 4 pary lustrzane, więc użytkowo 4 x 3,2 TB = 12,8 TB. RAID 6: dwa dyski idą na parzystość, więc 6 x 3,2 TB = 19,2 TB. RAID 5: jeden dysk na parzystość, czyli 7 x 3,2 TB = 22,4 TB. Różnica między RAID 10 a RAID 5 to prawie 10 TB, a płacisz za nią czasem odbudowy i wydajnością zapisu.

Do SQL i maszyn wirtualnych bierzemy zwykle RAID 10, bo wolne zapisy i długa odbudowa po awarii dysku potrafią zatrzymać cały dział. Po zapełnieniu ośmiu dysków zostaje 6 wolnych zatok na dodatkowe dyski SSD 2,5 cala, a jeśli planujesz coś szybszego, zajrzyj do dysków NVMe. Dell oferuje też w tej platformie warianty z zatokami EDSFF E3.S, ale to inna konfiguracja niż te z naszej listy.

Dell PowerEdge R7715 czy R7725 – który serwer rack 2U wybrać?

Obie maszyny stoją w tej samej obudowie 2U i mają do 8 slotów PCIe Gen5. Różni je liczba procesorów, a co za tym idzie liczba rdzeni i kanałów pamięci.

Cecha

R7715

R7725

R7625 (poprzednia generacja)

Procesory

1x AMD EPYC 9005

2x AMD EPYC 9005

2x AMD EPYC (16. generacja)

Obudowa

2U

2U

2U

Sloty PCIe Gen5

do 8

do 8

starsza generacja PCIe

Wybierz, gdy

jedno gniazdo wystarcza, liczy się koszt licencji

potrzebujesz więcej rdzeni i kanałów pamięci

szukasz niższego budżetu i nie potrzebujesz PCIe Gen5

Jeśli firmowy standard to Intel, sprawdź Dell PowerEdge R770. Tańszą opcję z rodziny AMD znajdziesz w Dell PowerEdge R7625, a pełen przegląd modeli w kategorii serwery Dell.

Rozbudowa serwera Dell R7715 – PCIe Gen5, OCP 3.0 i zasilanie

R7715 oferuje do 8 slotów PCIe Gen5 x16 i 2 sloty OCP 3.0 na karty sieciowe. W naszych konfiguracjach siedzą 2 porty 25GbE SFP28 w gnieździe OCP 3.0. Żeby je wykorzystać, potrzebujesz switcha Rack z portami 25G, modułów optycznych albo tanich kabli DAC. Dell przewiduje dla tej platformy także karty AIC do 100 GbE i 400 GbE, a wybór znajdziesz w kategorii karty sieciowe.

Zasilacze to osobny temat. Większość naszych konfiguracji ma 2x 2400 W w klasie 80+ Titanium, bo zapas mocy ma znaczenie przy kartach GPU i pełnym zestawie dysków. Pojedyncza konfiguracja ma 2x 800 W (80+ Platinum) i to wariant dla lżejszych zastosowań. Zapasowe moduły znajdziesz w kategorii zasilacze serwerowe.

Minimum producenta to nie konfiguracja produkcyjna. R7715 uruchomi się z jednym procesorem i jednym modułem RAM, ale środowisko produkcyjne budujemy tak:

  • dwa zasilacze podłączone do osobnych obwodów, najlepiej z zasilaniem awaryjnym UPS,
  • pamięć rozłożona na wszystkie 12 kanałów,
  • dyski w RAID z kontrolerem sprzętowym i zapasowym dyskiem na półce,
  • zdalne zarządzanie przez iDRAC 10 Core, żeby sprawdzić stan serwera bez jazdy do serwerowni,
  • montaż w szafie rack na szynach z zestawu.

Dlaczego warto kupić serwery Dell PowerEdge R7715 w Hardware Direct?

Kupujesz sprzęt od zespołu, który konfiguruje, testuje i wysyła ze swojego magazynu w Warszawie. Wszystkie konfiguracje z tej kategorii mają gwarancję 36 miesięcy, a Hardware Direct jest Gold Partnerem Dell Technologies. Szczegóły opieki serwisowej znajdziesz na stronie gwarancji.

Nie widzisz swojej konfiguracji? Złóż ją sam w [konfiguratorze Dell PowerEdge R7715](https://hardwaredirect.pl/konfigurator-dell-poweredge-r7715) albo napisz do inżyniera przez konfigurator serwerów. Przy dużych projektach pomagamy też z finansowaniem: sprawdź wynajem serwerów, a stary sprzęt możesz zostawić w rozliczeniu przez skup serwerów.

Warto skonsultować dobór przed zamówieniem, jeśli licencje na bazę lub wirtualizację rozliczasz per rdzeń, planujesz karty GPU albo masz zamiar od razu obsadzić 12 kanałów pamięci. Wybór procesora wpływa wtedy bezpośrednio na budżet projektu, a nie tylko na wydajność.

FAQ

Do czego służy serwer Dell PowerEdge R7715?

Dell PowerEdge R7715 służy do wirtualizacji, baz danych, e-commerce, storage definiowanego programowo i obliczeń GPU. To jednoprocesorowy serwer rack 2U z AMD EPYC 9005, więc dobrze sprawdza się tam, gdzie jedno gniazdo wystarcza, a liczą się koszty licencji.

Ile rdzeni ma Dell PowerEdge R7715?

R7715 obsługuje do 160 rdzeni na jeden procesor AMD EPYC 9005. W naszej ofercie są dwa warianty: EPYC 9175F z 16 rdzeniami i taktowaniem 4,2 GHz oraz EPYC 9845 ze 160 rdzeniami i taktowaniem 2,1 GHz.

Ile pamięci RAM obsługuje serwer Dell R7715?

Serwer ma 24 sloty DDR5 RDIMM i obsługuje do 6 TB RAM, przy czym obsługuje wyłącznie rejestrowane pamięci ECC. Pełną przepustowość uzyskasz dopiero po obsadzeniu wszystkich 12 kanałów pamięci procesora.

Który procesor wybrać do SQL Server: EPYC 9175F czy EPYC 9845?

Do SQL Server i systemów ERP wybierz EPYC 9175F: 16 rdzeni 4,2 GHz skraca czas odpowiedzi zapytań i ogranicza koszt licencji rozliczanych per rdzeń. EPYC 9845 ma sens przy wirtualizacji i konsolidacji wielu maszyn.

Jaki RAID wybrać w Dell PowerEdge R7715?

Do baz danych i maszyn wirtualnych wybierz RAID 10, do archiwum i backupu RAID 6. Dla ośmiu dysków 3,2 TB RAID 10 daje 12,8 TB użytkowych, RAID 6 daje 19,2 TB, a RAID 5 daje 22,4 TB.

Dell PowerEdge R7715 czy R7725 – który wybrać?

R7715 ma jeden procesor, a R7725 dwa, w tej samej obudowie 2U. Wybierz R7725, gdy jedno gniazdo nie daje wystarczającej liczby rdzeni lub kanałów pamięci, a R7715, gdy chcesz niższy koszt licencji i prostszą architekturę.

Co oznacza nazwa R7715 w serwerach Dell PowerEdge?

R oznacza rack, pierwsza 7 klasę 2U, druga 7 17. generację, 1 jedno gniazdo procesora, a 5 platformę AMD. Ten schemat pozwala od razu odczytać z nazwy, czym różni się R7715 od R7725 czy R770.