Serwery Dell PowerEdge R7725 – nowe i poleasingowe

Konfiguratory serwerów

Dell PowerEdge R7725
G17
Dell PowerEdge R7725
Dell PowerEdge R7725
Zobacz jako Siatka Lista

Produkty 25

Ustaw kierunek rosnący
na stronę

Dell PowerEdge R7725 to dwuprocesorowy serwer rack 2U z AMD EPYC 9005, 24 slotami DDR5 (do 6 TB RAM) i do 8 slotami PCIe Gen5. W naszej ofercie ta sama obudowa występuje w wersjach od 16 do 320 rdzeni, więc w jednej kategorii kupujesz trzy różne maszyny: serwer pod licencjonowaną bazę danych, uniwersalny węzeł oraz gęsty hiperwizor albo stację do AI.

Dell PowerEdge R7725 – czym różni się od jednoprocesorowego R7715?

Dell PowerEdge R7725 to serwer rack o wysokości 2U zbudowany na platformie AMD EPYC 9005, w którym pracują dwa procesory. Daje to dwa razy więcej rdzeni i dwa razy więcej kanałów pamięci niż w jednoprocesorowym Dell PowerEdge R7715, przy tej samej obudowie i tej samej liczbie slotów PCIe.

Nazwę czytasz po kolei: R to rack, pierwsza 7 to klasa 2U, druga 7 to 17. generacja, 2 to dwa gniazda, a 5 to platforma AMD. Całość należy do rodziny serwerów Rack Dell 17. generacji. Według Dell i recenzji StorageReview to platforma do AI, HPC i dużych zbiorów danych.

Warto wiedzieć: 24 sloty DIMM w R7725 to 12 slotów na procesor, czyli jeden moduł na kanał. Limit 6 TB jest więc taki sam jak w R7715. Po R7725 sięgasz dla rdzeni i przepustowości pamięci, nie dla większej maksymalnej pojemności RAM.

Trzy konfiguracje w jednej obudowie – którą opcję wybrać?

Pod nazwą R7725 kryją się trzy rodziny konfiguracji. Różnią się tak mocno, że wybór procesora rozstrzyga o całym projekcie.

Parametr

2x EPYC 9015

2x EPYC 9135

2x EPYC 9845

Rdzenie łącznie

16 (2x8)

32 (2x16)

320 (2x160)

Taktowanie

3,6 GHz

3,65 GHz

2,1 GHz

Zatoki i kontroler

8x 2,5 cala, H365i

8x 2,5 cala, H365i

24x 2,5 cala (8x NVMe), 2x H965i

Sieć

4x 10GbE SFP+

4x 10GbE SFP+

2x 25GbE SFP28

Zasilacze

2x 2400 W (jedna wersja 2x 800 W)

2x 2400 W

2x 3200 W

Wybierz, gdy

licencje per rdzeń są głównym kosztem, a baza lubi wysokie MHz

potrzebujesz uniwersalnego węzła: wirtualizacja średniej skali, ERP

gęsta wirtualizacja, CI/CD, AI i HPC, konsolidacja wielu serwerów

Ryzyko

zbyt mało rdzeni na maszyny wirtualne

za mało rdzeni przy konsolidacji

rachunek za licencje i prąd

Dwa procesory po 8 rdzeni wyglądają na niedobór, ale to świadomy wybór pod licencje: baza danych płacąca za każdy rdzeń woli 16 szybkich rdzeni od 160 wolnych. Wersja z 320 rdzeniami to z kolei odpowiedź dla zespołów, które chcą zgnieść kilka starych serwerów do jednego, na przykład pod serwery do CI / CD.

Żadna z 25 pozycji nie trafia w Twoje wymagania? Złóż własną w konfiguratorze serwerów, a nasi inżynierowie sprawdzą ją przed wyceną.

Test decyzyjny: dwa gniazda czy jedno?

Zanim dodasz R7725 do wyceny, odpowiedz na trzy pytania.

Czy potrzebujesz więcej niż 160 rdzeni w jednej maszynie? Tyle obsługuje jeden procesor w R7715. Jeśli tak, dwa gniazda są jedyną drogą w tej obudowie.

Czy Twoje obciążenie zjada przepustowość pamięci? Duże bazy w pamięci, symulacje i HPC korzystają z 24 kanałów zamiast 12. Przy zwykłych usługach plikowych i aplikacyjnych różnica jest niewidoczna.

Czy płacisz za licencje per rdzeń? Wtedy zaczynasz od liczby rdzeni, a nie gniazd. Dwa procesory po 8 rdzeni mogą kosztować mniej niż jeden po 32.

Jeśli na wszystkie trzy odpowiedziałeś „nie”, zostań przy R7715. Zapłacisz mniej za sprzęt i prąd, a moc będzie wystarczać.

Licencje per rdzeń w serwerze dwuprocesorowym – ile rdzeni naprawdę potrzebujesz?

Windows Server, SQL Server i część hiperwizorów licencjonuje się per rdzeń. Z naszego doświadczenia wynika, że to licencje, a nie sam serwer, potrafią zdecydować o budżecie całego wdrożenia. Dlatego liczba rdzeni w serwerze to pierwsza decyzja, nie ostatnia.

Konfiguracja

Rdzenie do licencjonowania

Co z tego wynika

2x EPYC 9015

16

najniższy rachunek za licencje, wysokie taktowanie 3,6 GHz

2x EPYC 9135

32

o 16 rdzeni więcej niż 9015, zapas pod kilkanaście maszyn wirtualnych

2x EPYC 9845

320

o 288 rdzeni więcej niż 9135, sens tylko przy pełnym wykorzystaniu

Dochodzi jeszcze NUMA. Dwa gniazda to dwa węzły pamięci: maszyna wirtualna mieszcząca się w jednym węźle ma szybki dostęp do RAM, a rozlana na oba płaci opóźnieniem. Dla wielu małych maszyn to bez znaczenia. Dla jednej dużej bazy w serwerach do Microsoft SQL Server liczy się mocno, więc ją lepiej zmieścić w jednym węźle.

Jeśli budujesz środowisko wirtualizacyjne, zajrzyj do serwerów do VMware albo zaplanuj klaster na Proxmox. Dla systemów ERP sprawdź serwery do SAP, a licencje Windows Server znajdziesz w kategorii oprogramowanie Microsoft. Szerszy przegląd procesorów tej platformy czeka w procesorach AMD EPYC Turin.

Pamięć w R7725 – 24 kanały i pułapka konfiguracji 32 GB

Serwer ma 24 sloty DDR5 RDIMM, po 12 na procesor, i obsługuje do 6 TB RAM. Według specyfikacji Dell pamięć pracuje z prędkością do 6400 MT/s. Pojemność to połowa historii, druga połowa to liczba kanałów, które faktycznie obsadzisz.

RAM w konfiguracji

Zajęte kanały z 24

Co to oznacza

32 GB

najwyżej 2

start; przepustowość większości kanałów leży odłogiem

64 GB

najwyżej 4

wejście dla małych środowisk

128 GB i 256 GB

zależy od modułów

liczbę modułów dobieramy w konfiguratorze

Pełna przepustowość

24 z 24

24 moduły, jeden na kanał

Najmniejsze moduły w naszych konfiguracjach mają 16 GB, więc 32 GB RAM obsadza co najwyżej 2 kanały z 24. Dla baz danych i wirtualizacji to marnowanie drugiego procesora, bo każdy brakujący moduł to nieużywany kanał. Szczegóły doboru pojemności opisaliśmy w poradniku ile RAM w serwerze firmowym, a moduły znajdziesz w kategorii pamięci RAM RDIMM.

Chcesz obsadzić wszystkie 24 kanały? Opisz nam projekt w konfiguratorze sprzętu, a dobierzemy moduły tak, żeby nie przepłacić przy obecnych cenach DDR5.

Dyski, NVMe i kontrolery – H365i czy dwa H965i?

W wersjach 8-zatokowych pracuje kontroler H365i. Na system trafiają 2 dyski SSD SATA, a na dane 4 dyski NVMe U.2 po 3,84 TB albo 6 dysków SSD SAS po 1,6 TB. Wersja z 24 zatokami (8 z nich NVMe) dostaje dwa kontrolery H965i i pozostawia sporo wolnych zatok na rozbudowę.

Dell przewiduje w tej obudowie także warianty z 12 zatokami 3,5 cala i dyskami EDSFF E3.S, ale to inne konfiguracje niż te z naszej listy. Jeśli zależy Ci na wydajności zapisu, zerknij do kategorii dyski NVMe. Do baz danych i maszyn wirtualnych dobieramy zwykle RAID 10, do archiwum RAID 6, a gotowe kontrolery sprawdzisz w kontrolerach RAID Dell.

Zasilacze 3200 W, chłodzenie DLC i szafa – o czym pomyśleć przed zamówieniem?

Wariant z dwoma procesorami EPYC 9845 to 2 x 390 W tylko na procesory, czyli 780 W zanim doliczysz pamięć, dyski NVMe i kartę sieciową. Dlatego konfiguracje 320-rdzeniowe dostają 2x 3200 W. To nie przerost mocy, tylko zapas, który chroni przed spadkami przy pełnym obciążeniu.

Zasilacze

Konfiguracja z listy

O czym pamiętać

2x 800 W

2x EPYC 9015, najmniejszy RAM

brak zapasu pod karty i dyski NVMe

2x 2400 W

2x EPYC 9015 i 9135

zapas pod dyski i kartę sieciową

2x 3200 W

2x EPYC 9845

sprawdź z elektrykiem obwód i listwy PDU przed dostawą

Głębokość 802,4 mm to nie tabliczka, to realne ograniczenie

Obudowa R7725 ma 86,8 mm wysokości, 482 mm szerokości i 802,4 mm głębokości. Przy szafie o małej głębokości zabraknie miejsca na kable i zasilanie, więc zmierz ją przed zamówieniem. Dell oferuje też bezpośrednie chłodzenie cieczą (DLC). Dostępność tego wariantu w naszej ofercie sprawdzamy na zapytanie.

Obwody, awarie i bezpieczeństwo zasilania zaplanuj z zasilaniem awaryjnym UPS, a w razie potrzeby dobierz zapasowe zasilacze serwerowe i odpowiednią szafę rack. Przy dużych budżetach rozważ też wynajem serwerów, który rozkłada koszt sprzętu w czasie.

GPU w R7725 – dwie karty 450 W czy sześć kart 75 W?

Obudowa przyjmie do 2 kart dual-width o mocy 450 W albo do 6 kart single-width po 75 W, a łącznie ma do 8 slotów PCIe Gen5 i do 2 gniazd OCP 3.0. Pierwszy układ to wybór pod trening mniejszych modeli i duże inference, drugi pod wiele lekkich akceleratorów. Szerszy kontekst znajdziesz w kategorii serwery do AI oraz w ofercie kart graficznych.

Sieć dobierz do łączy w szafie: 4x 10GbE SFP+ w wersjach 9015 i 9135, 2x 25GbE SFP28 w wersji 9845. Przydadzą się switche Rack z odpowiednimi portami oraz moduły optyczne.

R7725 czy R770 lub R7625?

Jeśli firmowy standard to Intel, sprawdź Dell PowerEdge R770. Szukasz niższego budżetu i nie potrzebujesz PCIe Gen5? Zajrzyj do Dell PowerEdge R7625, czyli dwuprocesorowego EPYC z poprzedniej generacji. Wersję z jednym procesorem znajdziesz w R7715.

FAQ

Czym Dell PowerEdge R7725 różni się od R7715?

R7725 ma dwa procesory EPYC 9005, R7715 jeden. Obie maszyny to 2U z 24 slotami DDR5 i limitem 6 TB, ale w R7725 sloty są rozdzielone na dwa gniazda, więc dostajesz dwa razy więcej kanałów pamięci.

Ile rdzeni mają serwery R7725 w ofercie?</strong>

16, 32 lub 320 rdzeni łącznie, zależnie od procesora: 2x EPYC 9015, 2x EPYC 9135 albo 2x EPYC 9845. Dell dopuszcza w tej obudowie do 384 rdzeni.

Ile RAM wybrać do R7725, żeby nie marnować drugiego procesora?

Obsadź wszystkie kanały pamięci, a nie tylko pojemność. Konfiguracja 32 GB zajmuje najwyżej 2 z 24 kanałów, więc przy bazach i wirtualizacji warto dobrać więcej modułów.

Jaki zasilacz do serwera Dell R7725?

Do 2x EPYC 9015 i 9135 wystarczą 2x 2400 W, do 2x EPYC 9845 stosujemy 2x 3200 W. Warianty 800 W są dla najlżejszych konfiguracji bez dodatkowych kart.

Czy R7725 obsługuje karty GPU?

Tak: do 2 kart dual-width 450 W albo do 6 kart single-width 75 W. Liczba kart zależy od konfiguracji riserów i zasilaczy.

Czy R7725 można chłodzić cieczą?

Dell przewiduje chłodzenie powietrzem oraz bezpośrednie chłodzenie cieczą (DLC). Dostępność wersji z DLC w naszej ofercie sprawdzamy na zapytanie.

Czy serwer dwuprocesorowy oznacza wyższy koszt licencji?

Koszt licencji per rdzeń zależy od liczby rdzeni, a nie gniazd. 2x EPYC 9015 to 16 rdzeni łącznie, a pojedynczy procesor EPYC 9845 w R7715 to 160.

Co oznacza nazwa R7725?

R oznacza rack, 7 klasę 2U, druga 7 17. generację, 2 dwa gniazda procesorów, a 5 platformę AMD.