Nie wiesz jaki serwer wybrać? Bez obaw nasi eksperci poprowadzą Cię krok po kroku
Doradzimy w zakupie serwera - jaki serwer wybrać?
Na rynku serwerowym działamy już 15 lat. W tym czasie zdobyliśmy ponad 8000 stałych, wracających do nas klientów z Polski i zagranicy, a kompletnych serwerów CTO (configure-to-order - skonfigurowanych pod wymagania klienta) sprzedaliśmy ponad 20000 sztuk.
Nasze doświadczenie wskazuje, że 3 na 4 klientów posiadających przynajmniej jeden serwer, ma źle zoptymalizowane urządzenie i jego podzespoły do faktycznych potrzeb. Powoduje to, że zakupiony sprzęt nie w pełni realizuje zadania, których się od niego oczekuje lub odwrotnie - nie wykorzystuje potencjału, jaki posiada przez “wąskie gardła” wywołane nieefektywnym doborem podzespołów.
Właściwy dobór serwera utrudnia szeroki wybór modeli, producentów, generacji i typów urządzeń dostępnych na rynku. Sprawę zaciemniają także opinie umieszczane w Internecie oraz marketing producentów, wyrywkowo prezentujące mocne strony danego urządzenia, bez porównywania go z innymi. Nie wspominając już o rzeczowym wskazaniu precyzyjnych zastosowań.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kupowanie serwera na zapas - pod przyszłe potrzeby. W praktyce niemal nigdy się to nie udaje a – niejednokrotnie potężna – inwestycja w zaawansowane rozwiązanie jest niewykorzystana. Wynika to z rozwoju technologii serwerowych i idącego z nim w parze spadku cen na starsze rozwiązania. Dynamika ta sprawia, że nowe wyzwania wymagać będą nowszych, wydajniejszych rozwiązań sprzętowych, które dodatkowo będą tańsze od poprzednio kupionego „na wyrost” sprzętu.
Misją Hardware Direct jest dostarczanie profesjonalnych rozwiązań serwerowych szytych na miarę potrzeb klienta i jego 100% satysfakcja. Dlatego każdorazowo oferujemy Państwu darmową konsultację. To autorski projekt 3 kroków którego finałem jest holistyczna oferta na urządzenie, komponenty lub rozbudowę infrastruktury wraz z propozycją wsparcia i opieki instalacyjnej i posprzedażnej.
Krok 1: Konsultacja wstępna
Podczas trwającej do 30 minut rozmowy wstępnej nasz inżynier - opiekujący się zgłoszeniem - pozna posiadaną architekturę klienta. Uszczegółowi również oczekiwania względem jej stworzenia, wymiany czy rozbudowy.
Krok 2: Analiza i dobór rozwiązania
Opiekun klienta konsultuje oczekiwania klienta z centrum laboratoryjnym i architektami systemowymi Hardware Direct. Konfrontują oni informacje przekazane w konsultacji wstępnej z aktualnymi rozwiązaniami rynkowymi i dobierają rozwiązanie najlepiej dopasowane do deklarowanych potrzeb.
Krok 3: Prezentacja rozwiązania
Opiekun kontaktuje się z klientem i prezentuje co najmniej jedno rozwiązanie stanowiące najbardziej optymalną odpowiedź na jego potrzeby. Omawia także propozycje wsparcia w procesie instalacji czy przebudowy architektury systemowej oraz opowie o unikalnych możliwościach ochrony serwisowej w ramach elastycznej usługi Hardware Direct Flex-Guard.
Zapraszamy do kontaktu:
Poniżej prezentujemy Państwu krótkie porównanie aktualnie występujących typów serwerów ze względu na budowę oraz ich bazowe zalety i ograniczenia
Serwery są dostępne w różnych kształtach, rozmiarach i konfiguracjach. Organizacje podejmują decyzje dotyczące tego, które serwery wdrożyć, w zależności od dostępności miejsca w serwerowniach, wydajności, budżetu i przyszłej skalowalności. Z uwagi na typ budowy serwery dzielimy na:
Serwery typu Tower
Serwer typu tower to idealne rozwiązanie przeznaczone dla małych i średnich firm, które chcą zachować przyjazną ścieżkę aktualizacji i rozbudowy. Szczególnie jeśli nie posiadają przy tym zaawansowanych kompetencji czy zasobów działu IT. Urządzenia typu tower najczęściej konfigurowane są jako serwery ogólnego przeznaczenia, serwery internetowe, serwery poczty e-mail, serwery sieciowe itp. Konstrukcja "tower" jest z wyglądu podobna do obudów stosowanych w stacjonarnych komputerach domowych, zwykle jednak jest znacznie solidniej wykonana, a także większa. Wynika to z faktu, że muszą się w niej zmieścić wszystkie podzespoły niezbędne do stabilnej pracy serwera, w tym wydajne systemy chłodzenia. Konieczny jest także zapas miejsca na ewentualną rozbudowę serwera o nowe komponenty – np. kolejne dyski twarde, pamięć RAM czy - coraz rzadziej - napędy optyczne.
Atuty:
Serwery typu tower w wielu przypadkach cechuje najniższa startowa cena rozwiązania. Razem z olbrzymią elastycznością w dopasowywaniu do potrzeb stanowi to olbrzymi atut dla firm (małych i średnich przedsiębiorstw) poszukujących prostych i podstawowych rozwiązań serwerowych. Co istotne Serwer typu tower są też tańsze w eksploatacji niż w pełni obciążony serwer typu rack pracujący w gęsto obsadzonej szafie serwerowej. Koszty chłodzenia są też niskie ze względu na małą gęstość komponentów.
Ograniczenia:
Wydatki na modernizację serwerów typu tower mogą być wysokie. Serwery nie mieszczą się w szafach, a ich kubatura sprawia, że zajmują dużą przestrzeń. Wszelkie aktualizacje, zmiany konfiguracji lub rozwiązywanie problemów wymagają otwarcia obudowy, co jest kłopotliwe.
Serwery typu Rack
Obudowa kasetowa (rack) jest to standard umożliwiający umieszczenie serwerów w tzw. szafach serwerowych, które mogą osiągnąć wysokość do 3 metrów. Technologia ta sprawdza się tam, gdzie przestrzeń jest ograniczeniem, zaś potrzeba zlokalizowania na niej dużej mocy obliczeniowej - niezbędna. W przypadku rozwiązań typu rack powierzchnia dostępna w serwerowniach jest wykorzystywana znacznie bardziej efektywnie niż w przypadku obudów typu tower. Obudowy serwerowe typu rack mają szerokość 19 cali, czyli 48,26 cm i często są wyposażone w szyny ułatwiające wysunięcie serwera z szafy (gdy zachodzi taka potrzeba).
Atuty:
Serwery Rack to samodzielne jednostki zaprojektowane do wykonywania intensywnych operacji obliczeniowych. W swoich ustandaryzowanych obudowach mieszczą wszystko, co jest potrzebne do działania samodzielnie lub w środowisku sieciowym. Posiadają zabudowane w obudowie zasilacze, procesor i pamięć. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne do stosowania w centrach danych o ograniczonej przestrzeni. Są łatwe do rozbudowy o dodatkową pamięć, pamięć masową i procesory. Jeśli pracują jako serwery klastrowane, to można przeprowadzić wymianę podzespołów podczas pracy w celu zapewnienia redundancji. Cechują je ponadto łatwość zarządzania i niskie koszty energii.
Ograniczenia:
Gęsto zapełnione szafy serwerów rackowych wymagają wydajniejszego chłodzenia, co z kolei zwiększa koszty energii. Niejednokrotnie pociąga też za sobą kosztowne inwestycje w systemy chłodzące nie tylko urządzenia ale całe pomieszczenia.
Serwery typu Blade
Serwery typu blade to serwery o kompaktowej budowie, znane z dużej mocy obliczeniowej i możliwości upakowania dużej ilości serwerów w dedykowanej obudowie, umożliwiając efektywne wykorzystywanie przestrzeni. Cechą szczególną serwerów typu blade jest fakt, że same serwery nie posiadają żadnych komponentów środowiskowych, czyli zasilaczy ani wentylatorów. Elementy te są montowane w obudowie kasetowej i wykorzystywane przez wszystkie znajdujące się w danej obudowie serwery. Pod względem efektywności wykorzystania dostępnego miejsca jest to rozwiązanie znacznie korzystniejsze niż serwery rack, gdyż pojedyncza obudowa kasetowa zamontowana w szafie serwerowej pozwala na znaczne zwiększenie gęstości upakowania urządzeń.
Atuty:
Serwery typu blade znacznie bardziej efektywnie wykorzystują przestrzeń, jednocześnie umożliwiając uzyskanie tak samo dużej mocy obliczeniowej jak przy użyciu normalnych serwerów typu rack.
Ograniczenia:
Początkowe koszty wdrożenia i konfiguracji serwerów typu blade są wyższe niż innych typów serwerów. Serwery kasetowe o dużej gęstości często wymagają zastosowania bardziej zaawansowanych form chłodzenia a same serwerownie - układu klimatyzacji.